fotopropaganda blog o dobrej fotografii

Marek Locher – Śląsk jakiego nie znamy

Miałem Marka na Instagramie od dłuższego czasu. Chyba nie zdawałem sobie sprawy nawet, jak bardzo wartościowa i potrzebna jest fotografia dokumentalna, którą od lat z konsekwencją uprawia Marek Locher na Śląsku.

Dzisiaj jest rocznica III Powstania Ślaskiego (2 maja 1921) i chyba nie ma lepszego dnia na polecenie Wam twórczości Marka, która już nie raz była doceniana w wielu konkursach, a pojedyncze zdjęcia z portfolio autora są małymi genialnymi perełkami, które więcej mówią o Śląsku i jego mieszkańcach niż tysiące wystapień polityków czy gali poświeconych temu narodowi.

Zanim odeślę Was do samodzielnej kontemplacji jego zdjęć, chciałbym napisać, że to jest dla mnie esencja stylu dokumentalnego, która jest chyba po mału na wyginięciu. Od wielu lat obserwuje z lekkim zawstydzeniem (zaraz wyjaśnię dlaczego) kierunki fotografii dokumentalnej, które są nagradzane na konkursach, a które dla mnie skręciły już dawno w stronę nie do przyjęcia. Mam tutaj na myśli te wydumane projekty pokazujące kawałek ściany bez kontekstu, błyskanie fleszem po nocy w puste niebo, jakieś przekombinowane kadry i całkowicie nieudolną narrację, która narzuca mi nie samo zdjęcie, ale konieczny opis! Tak, niestety. Fotografia dokumentalna, która dla mnie sama w sobie ma zawierać treść, w obecnie popularnych projektach nie istnieje bez szerokiego opisu, co też autor chciał… pokazać.

Tymczasem Marek pokazuje mi, że nadal można. Można dokumentować samym obrazem. Prosto. Klasycznie. Bez kombinacjo. Czysto. Uwielbiam projekty, które możecie zobaczyć na Marka stronie: https://mareklocher.myportfolio.com/ , a które są tak doskonałą wizualną i dokumentalną operacją na moim mózgu, że zaszyte mam te obrazki już podskórnie. Mam je pod powiekami. WIdzę i czuję tych ludzi.

Nie będę już nawet wspominał o czysto historycznej roli tych zdjęć i dzięki Markowi wiele z tego, co już nie istnieje, istnieje nadal na zdjęciach. Jak na tym pokazującym wysadzanie budynku i wiążące się z tym nieodwracalnie zmiany w krajobrazie Śląska.

©Marek Locher 002
Bytom. Ostatni etap wyburzania płuczki węgla na terenie likwidowanej kopalni Rozbark – 05.2006
fot. Marek Locher – https://mareklocher.myportfolio.com/

Polecam Wam serdecznie taki dokument. Właśnie taki! Marek Locher – bardzo Ci dziękuję za te zdjęcia!

2 komentarze

fotopropaganda blog o dobrej fotografii