Rankingi portret 2013

Rankingi portret 2013 150 150 FotoPropaganda

Zaczęło się rankingowe szaleństwo fotograficzne. Wszyscy pokazują najlepsze zdjęcia. Wymyślają mnóstwo kategorii, które pozwalają im kreować kolejne rankingi. Może zróbmy ranking rankingów :)?

A tak poważnie, to interesują mnie dwie zasadnicze kategorie: portret i press. Niestety w tej drugiej kategorii muszę się poddać, bo ilość okrucieństwa i krwi wylewanej z każdego setu Christoph Waltz, fot. Paola Kudacki, TIME Christoph Waltz, fot. Paola Kudacki, TIME

Zupełnie inny charakter mają wybory portretowe The Guardiana – Best Portraits. Z racji prasowego charakteru naturalnie. Dwadzieścia osiem wybranych portretów ilustrujących materiały i bohaterach i co? No właśnie… tak bez napinki w sumie. Jak większość odbiorców, zapewne i ja kieruję się w portrecie pewną plastyką obrazu. A owa plastyka często uzyskiwana jest prostym zabiegiem technicznym. Wrzucamy na bagnet 35-50mm, dajemy pełną dziurę (zazwyczaj 1,4) i mamy owal twarzy w pięknym rozmyciu. Nos ostry, polik już nie. Oko ostre, ale drugie z lekka już pływa. Do tego trochę desaturacji, winietka w lightroom, kontraścik… et voilà ! Mnie się to akurat bardzo podoba, chociaż cierpię trochę, że portret powstaje w kompie, a nie w realu :) Przykład poniżej. To akurat Leica M chyba z 50mm.

Mamy tez tutaj czysto reporterskie pstryki ilustracyjne. Ot, 5 minut na ulicy, coś musi powstać. Niestety większość, aż zęby bolą… :( Oczywiście czepiam się, ale cóż.. .skoro to ma być BEST!?

Macie jeszcze jakieś linki do najlepszych portretów 2013…?

 

2 komentarze

Komentowanie zamknięte.