fotopropaganda blog o dobrej fotografii

WPP w XIX wieku

No właśnie…jak wyglądałby Word Press Photo w połowie XIX wieku? Jakie wydarzenia zaprzątały wówczas głowy światowej opinii publicznej, o ile w tamtych czasach telegrafu można mówić o światowej opinii publicznej :) No zobaczmy, krótka powtórka z historii.

Europa:

Generalnie mega głód panuje na przerażającej większości kontynentu. Wiosna Ludów rozpoczyna się umownie we Francji, potem nazwana rewolucją lutową (22II1848) – ciekawe!. Włochy to przede wszystkim Garibaldi i “czerwone koszule” – znowu się leją – ciekawe! Wojna Francusko Pruska i porażka tej pierwszej – ciekawe! W wyniku proklamowano Cesarstwo Niemieckie (Druga Rzesza Niemiecka) – mało fotograficzne, a jednak ciekawe! Zaczyna popularyzować się parlamentaryzm i demokracja parlamentarna – ale to nudne i niefotogeniczne. Powstają więc pierwsze partię polityczne – nieciekawe, niefotogeniczne!
Tyle w skrócie dzieje się w Europie.

A Stany Zjednoczone?

O… yes. Tutaj trwa wojna. Wojna Domowa (Civil War) – chyba pierwsza wojna totalna. Wyniszczenie przeciwnika. Stany Południowe (Konfederaci) vs. Północ (Unia). Bardzo ciekawe fotograficznie.

No i właśnie ten temat uważam, za ten który zwyciężyłby w Word Press Photo AD 1861-65. Ale pytanie brzmi co byśmy nagrodzili? Jak fotoreporter wojenny ugryzłby temat technicznie i kompozycyjnie. Nie ma co wymyślać. Wybierajcie! :) Wasz wybór WPP na rok 1863 powiedzmy !?

 

Kategoria – wydarzenie:

http://www.theatlantic.com/infocus/2012/02/the-civil-war-part-1-the-places/100241/

Kategoria – ludzie:

http://www.theatlantic.com/infocus/2012/02/the-civil-war-part-2-the-people/100242/

 

PS
Arek dzięki za link.

3 komentarze

fotopropaganda blog o dobrej fotografii