fotopropaganda blog o dobrej fotografii

Baza Wiedzy FP

Słuchajcie!

Spory czas temu, na forum Pentaxa ukazał się ciekawy wątek. Oto ktoś śledzący forum parę lat i siedzący w “branży” zdenerwował się, że jakiś nowicjusz po raz kolejny poleca zdjęcia Cartier-Bresson (czy kogoś równie znanego!). Innymi słowy, młodzi fotografowie odkrywają ikony, guru itd… Bywalec z lekka zirytowany, stwierdził, aby przestać polecać takie nazwiska, bo….. ich przecież ZNA KAŻDY.

I tutaj rozpoczęła się dyskusja. Skracając i konkludując (cóż za słownictwo – sic!) – okazało się, że na 10 osób, 8 nie zna najgłośniejszych wydawałoby się nazwisk ze świata “street photography”. Po prostu, siedząc w temacie pół życia albo czasami 3/4 życia, nie dostrzegamy, że już dawno dogoniło nas nowe pokolenia, a może nawet i dwa (tak tak Rudolf o Tobie tez tutaj piszę!) i oni wcale, a wcale nie “zaśmiecają” sobie głowy pamiętaniem nazwisk w stylu Bresson, Parr, Avedon, Penn, Kadel itd… itp..

Wniosek… należy przypominać i sobie, i innym te nazwiska i zmuszać, nakłaniać, dociskać, szantażować, gwałcić estetycznie i rozstrzeliwać intelektualnie –  aby oglądali ich prace. Dlatego też mam prośbę… czy każdy z Was, w swojej dziedzinie i nie tylko może mi w komentarzach wskazać 10 najlepszych fotografów w historii, którzy stali się ikonami stylu, ikonami gatunku?

Ja to zgrabnie połączę w jakąś tabelkę i siup… będę miał wpis gotowy :), a na dodatek stworze pewną bazę wiedzy. Ja wiem, że tego kwiatu pół światu i takich stron mnóstwo, ale ja chce mieć wiedzę od czytelników FP. Od Was! Od ludzi, którzy poświęcają czas na czytanie tych moich pierdół. Bo Was kurde lubię :)
Jeśli uda się do nazwiska podłączyć ‘sznurek’ do galerii lub strony autorskiej lub fundacji (jak w przypadku Diane Arbus), to byłoby w ogóle kosmicznie. Nie martwcie się, że powtarzać się będą nazwiska. Posprzątam to.

Zrobię zakładkę “Baza wiedzy FP” i tam w podstronach poukładam to jakoś rozsądnie. Zaczniemy od fotografów (bo przecież to najważniejsze), a potem może trochę o sprzęcie, wydarzeniach ?:) Zobaczymy na ile sił starczy. Proponuję wrzucać to w komentarze, bo inni mogą wówczas skorzystać.

Tylko ważna sprawa, naprawdę musicie się skupić i umieć dokonać selekcji, pisałem kiedyś, że obecnie wiedza nie jest problemem. W 5 sekund wujaszek Google podpowie ci co i jak, ale selekcja informacji stała się podstawą funkcjonowania Świata. Dlatego, z bólem bo z bólem, ja wywalić musiałem z mojej listy takich jak Roversi, Recuenco, Bailey itd… bo chcemy mieć bazę ikon!, a nie świetnych fotografów.
I od razu uświadamiam, musicie wykopnąć pewną prace, a nie zrzucać mi tutaj Wasze zakładki Ulubione wyeksportowane z IE czy FF !:)

 

Ja, ze swojej działki portretowej, wrzucam na start w miarę histo(e)rycznie:

  1. Julia Margaret Cameron (1), (2)
  2. Paul Strand
  3. August Sander (1), (2)
  4. Yousuf Karsh
  5. Arnold Newman
  6. Irving Penn (1), (2)
  7. Robert Mapplethorpe
  8. Richard Avedon
  9. Diane Arbus
  10. Mary Ellen Mark

16 komentarzy

fotopropaganda blog o dobrej fotografii