Nagrody NPPA

Cóż… kiedy spoglądam na tegoroczne wyniki lokalnego konkursu BZWBK z fotografii prasowej, a następnie wchodzę na stronę NPPA (National Press Photographers Association) to zastanawiam się, czy my rozmawiamy o tej samej dziedzinie sztuki, robionej tymi samymi środkami, czy może to jednak zupełnie inne światy?!

Mam wrażenia, że zdjęcia nagradzane w NPPA sa robione z rozmachem! I to takim zamachem jak zamachuje się hokeista HFL, a nie lokalnego Stoczniowca.. :( Inny wymiar. No spójrzcie na trzecią nagrodę w kategorii ‘Photojournalist of the Year (large markets)’ – Andrees Latif:

Nie wiem czy to tylko i wyłącznie powód tematu i powód miejsca… Reporter z Gazety Krośnieńskiej lub jakiejś innej zaraz odpisze: Daj mi helikopter i dostęp do tego miejsca na 5 dni, a zrobię takie samo…. Ja wiem!?

Czy naprawdę nasi rodzimi fotografowie prasowi robią takie zdjęcia jak zwycięzca tej kategorii, Damon Winter z New York Times?

Zresztą perełek w tym konkursie jest naprawdę wiele. Żeby nie powiedzieć, że cały konkurs jest po prostu na innym poziomie niż pozostałe tego typu. Urzekło mnie zdjęcie, które już wcześniej gdzieś widziałem (może w myśl zasady inżyniera Mamonia), autorstwa Andrew McConnell (nomen omen z agencji ‘Panos’, o której pisałem wcześniej). Zdjęcie majstersztyk. Zdjęcie perełka…

Czy szanowne grono polskich fotografów prasowych zwróciło uwagę, że w 90% tych zdjęć NIE MA SZTUCZNEJ WINIETY !!! :)
A używanie iPhona raczej traktowane jest jako zabawa dla relaksu i poważna fotografia robiona jest aparatami fotograficznymi, a nie telefonami!?

Nagrody NPPA są tez świetnym wskaźnikiem kondycji edytorów. Kondycji grafików gazet newsowych i nie tylko. Polecam Wam przeglądnięcie tego JAK ROBI SIĘ gazetę mają w ręku świetne zdjęcia prasowe. Jak łamie się szpalty, jak wydobywa się edycją wartość materiału fotograficznego. W Polsce niestety wymrze szybciej prasa papierowa niż zobaczę gazetę, która potrafi poświecić całą jedynkę na doskonały materiał swojego reportera… :(
Dwa przykłady – 1 miejsce Newspaper Front Page: San Jose Mercury News

oraz kategoria Magazine Story Opener (tutaj większość zgarnął zasłużenie National Geographic):

I na koniec materiał wyjątkowy. Łamiący reguły dokumentu prasowego, ale zbierający w swoim stylu i formie cudowną nieuchwytność bytu i stosunków ludzkich w obrazie nieruchomym, jakim jest fotografia. To projekt Justin’a Maxon’a pt.: Prospekt. Wyróżnienie w kategorii: Cliff Edom’s ‘New America Award’. Naprawdę niesamowity materiał:

Polecam Wam całą stronę BOP NPPA… naprawdę jest co oglądać.

7 komentarzy

piotr biegaj, iczek

Z fotografią żyję, budzę się i zasypiam by znowu się obudzić. Fotografia ciekawi mnie, złości mnie i zdumiewa pomimo upływu lat i ujęć. Ten blog, to cześć moich zmagań z fotografią zamknięta nie tylko w zdjęcia, ale też teksty. Zapraszam!

Znajdź mnie: