fotopropaganda blog o dobrej fotografii

Gypsies znaczy droga

W kwietniowym numerze National Geographic opublikowano reportaż Tomasza Tomaszewskiego na temat cyganów – “Gypsies – The Outsiders”. Oczywiście mówimy o amerykańskiej (oryginalnej) wersji tego magazynu. I oczywiście mówimy o numerze wydanym 10 lat temu, w roku 2001 :)
Pamiętam jak dzisiaj jak czytałem ten materiał. Może inaczej, jak go przeglądałem i chłonąłem zdjęcia Tomaszewskiego.

To był wypas. Z ciekawością pożerałem wszystkie niuanse zdjęć i najchętniej szukałem informacji o tym jak on to zrobił. Dzisiaj możecie praktycznie wiedzieć wszystko, bo strona NG przypomina wielką encyklopedię, nie tylko dotyczącą samych materiałów, ale tła, “bekapu” i “mejkingofu”. Znajdziecie to np. w formie prezentacji też >> TUTAJ.

Tamte zdjęcia były dla mnie naprawdę bardzo ważne. Materiał ten możecie także oglądać na stronie Tomasza >> TUTAJ.

 

Ja chciałem Was jednak zaprosić także na stronę Iain McKell’a. fotografa, który również zmierzył się z tematem, ale teraz i troche przekornie nie opowiada on o “prawdziwych” cyganach, ale o grupie panków żyjących…. no właśnie, jak żyjących, to sami możecie zobaczyć na 126 fotografiach.  Projekt “The New Gypsies” jest prosty i schludny. Bez fajerwerków. Fotograf przez 10 lat podąża za grupą Nowych Cyganów (nie maja nic wspólnego z narodem romskim) powstałej w roku 1986 z rozpadu ruchu “antyTacherowskiego”, który wyruszył w słynny marsz z Londynu na angielską wieś. Od tamtego czasu zmienili się. Teraz szukają prawdziwej wolności człowieka. Iain dokumentuje ich życie.

Zapraszam na te foty, są niezłe. Cały projekt na stronie autora >> TUTAJ.

6 komentarzy

  • na angielskich stronach sa wzmianki ze zgodzila sie wziac udzial w tym projekcie i swietnie wpasowala sie w role, zdj 88, 90,..ach, uwielbiam ja

  • zapomnialem dodac, ..bez gazy oczywiscie, lol
    swoja droga jak ktos ma jako kumla jakies slynne modelki i pstryknie kilka rolek za free to czy nie staje sie dobry i (slawny ?) ot tak?, ciekawe..
    moze sie warto pokusic o przyjazn z anjia r , zawsze mozna zaczac od fejsbuka, nie ?
    pozdr wszystkich

fotopropaganda blog o dobrej fotografii