fotopropaganda blog o dobrej fotografii

Chamonix

Do rąk mych trafił wczoraj prześlicznej urody aparacik. W sumie to winienem go nazwać fachowo large format folding camera, bo to wszak 4×5 cala. Konstrukcja zdecydowanie inna niż ShenHao, którego z sentymentem wspominam. Tym razem konstruktorzy z Chin przyłożyli się do rozwiązań bardzo precyzyjnych. Aparat jest zdecydowanie bardziej dokładny i konkretniejszy. Przy tym, nadal zachowuje cudowną drewnianą delikatność i lekkość.

Chamonix 45n-1, bo o nim mowa, to produkowany współcześnie (obecnie nowa wersja 45n-2) w Chińskiej manufakturze aparat. Owa manufaktura robi praktycznie wszelakie rozmiarami aparaty wielkoformatowe oraz osprzęt do tychże. Zamówienia należy składać z półrocznym wyprzedzeniem !:) Ceny są o jakieś 40% wyższe od Shen, przede wszystkim ze względu na większa ilość użytych metali i inną technologię.
Czy aparat się sprawdzi…? No cóż. Sam jego wygląd i feeling daje pełną satysfakcję. Polecam maniakom ten aparat. Dodatkowo wyszperałem kilka zdjęć z fabryki/manufaktury. Zdjecia ze strony producenta: http://www.chamonixviewcamera.com

12 komentarzy

 • Niech przynosi ci moc zadowolenia.

  Piotrze, czemu zniknął link do twojej strony warsztatowej?

 • Przypomina … Ebony..a pokrętła od Toyo :)
  Ale wyglada naprawdę zacnie

 • Tak, tak… na wstępie się pomyliłem, bo to jest chyba wlasnie kopia Ebony… :)

 • Nawet próbowałem się targować, że to nie ich myśl koncepcyjna, ale po chińsku ciężko było mi przetłumaczyć twój nick: Ito … :):):

 • Iczku, jesteś gadżeciarzem … ale nie martw się, wielu cierpi na ta przypadłość, też czasem miewam objawy…

 • Wiem że to subiektywne, ale czy nie masz wrażenia że on jest po prostu brzydki?
  Nikomu nie udało się zbliżyć do linhofa który jest królem w tym formacie.
  Jakie kryterium brałeś po uwagę przy wyborze? Cena czy waga?

 • Rafa… a o jakim Linhofie mówisz ? Technika,Kardan,Technikardan..a moze Techno..bo nie wszystkie są piękne :)

 • Technika oczywiście, bardziej chodzi o to jak to działa, do urody można się przyzwyczaić.

 • potwierdzam…tez mialem pare fieldow wczesniej az w koncu kupilem Technike. to maszyna z innej bajki :) precyzja i funkcjonalnosc chyba nie do przeskoczenia, gratis niesmiertelnosc :)

fotopropaganda blog o dobrej fotografii