35

35 150 150 FotoPropaganda

35mm to format, od którego zaczynało większość fotografów lat 70 i 80. Amatorski format, dla innych był reporterskim formatem. Coraz większa szybkostrzelność i pierwsze obiektywy AF spowodowały, że formaty klasyczne, jak 6×6 czy 6×4,5 odeszły na jakiś czas trochę na ubocze. Każdy chciał mieć 35m lustrzankę.

35mm to też świetna ogniskowa dla tego formatu klatki. Nie za szeroki i nie za wąski. Pokazujący, jak twierdzą puryści prawdziwy zakres ludzkiego oka, bo osławione 50mm dla wielu była za wąskie, uzasadniali to faktem, ze może o człowiek widzi świadomie 50mm, ale 35mm to zakres nieświadomego rejestrowania obrazu przez ludzki mózg.

O ile dobrze pamiętam, to właśnie około 35kzł zapłacić trzeba było za moje pierwsze w pełni profesjonalne body 35mm lustrzanki i był to Nikon F4s. To było spełnienie marzeń. Jakaś magiczna granica między fotografią a sprzętem samym w sobie. Coś określającego kolejny etap. To było cudowne doznanie.

Mam zdjęcie mojego syna w wieku 3,5 roku trzymający aparat. Już wówczas cyfrę jakaś. Dziwnym, niedorzecznym,ale czysto rodzicielskim masochistycznym doznaniom dumy wtórowała nadzieja, że może i on zainteresuje się tematem. Szanse są nadal, coś w tym jest.

3 i pół minuty uczulam obecnie płyty kolodionowe. Patrząc w ciemni, jak czarna powierzchnia szkła zachodzi mleczną łuną. Cierpliwie sprawdzam mój nietypowy stoper, który robi dwa okrążenia aby uzyskać minutę i odliczam w duchu pozostałe sekundy, aby już móc załadować szkło do kasety.

35 portretów. Tyle zamierzam zrobić w tym roku. To bardzo dużo. Straszliwie dużo, zważywszy, że wykonuje obecnie pół portretu miesięcznie. Nie wiem, jak to zrobię, ale najwyżej zaproszę Was czytelników do siebie abyśmy wykonali plan roczny :)

I na koniec… dzisiaj zacząłem 35 rok życia.
Różne śmieszne teorie mówią o tym, co powinno się osiągnąć w tym wieku, ale żadna nie uwzględnia fotografii. Więc mówię Wam z wysokości swoich 35 lat… róbta fotografię. Taką, co będzie Wam tkwiła w głowie choć 3 i pół dnia :)

25 komentarzy

Komentowanie zamknięte.