fotopropaganda blog o dobrej fotografii

Tam warto… Marek Mazur, Retro-Kamera Gdańsk


Chmmm..

W sumie nie wiem co napisać, bo Marek Mazur jest człowiekiem, którego przedstawianie jest niemożliwe. Chociażby ze względu na szacunek jakim go darzę i czapką zamiatając podłogę, napisze tylko podstawowe dane.

Marek Mazur, chyba najwybitniejszy na świecie (!! tak, tak!) twórca miniaturowych aparatów, które zyskują uznanie wśród kolekcjonerów i pasjonatów. Rozwiązania mechaniczne i optyczne stosowane w tych cudeńkach są opatentowane zazwyczaj, a jednocześnie są całkowicie autorskie. Ich precyzja mnie onieśmiela.

Człowiek znany bardziej zagranicą (Niemcy, USA) niż w Polsce, choć nie znam specjalisty w dziedzinie fotografii w Polsce, który nie znałbym nazwiska Mazura z Gdańska. Wśród fachowców jest wykładnią i wzorem oraz autorytetem.

Tworzy nadal w Gdańsku-Wrzeszczu w swoim małym zakładzie przy Grunwaldzkiej. Do tego oczywiście naprawia aparaty, których spotkać już nie można lub wymagają precyzji mechanicznej pozostającej poza możliwościami jakichkolwiek serwisów na świecie :)

Marek dorabia, naprawia, składa i reperuje wszystko co jest mechaniczne.
Nie ma rzeczy niemożliwych, a do tego jest wspaniałym gawędziarzem i zdolnym fotografem.

Jeśli więc macie coś, co wydaje się Wam nienaprawialne, a dotyczy aparatów z “duszą” :) kieruje Was do Marka. Telefon: 058 346 05 91.

9 komentarzy

 • Jest jeszcze jeden taki, z drewna zrobi wszystko, Omfman z Chełma, mam dwa aparaty zrobione przez niego, kamery otworkowe, panorama 6×18 na klisze 120 i 8×10 cala. Nie lubiłem otworków do momentu kiedy zrobiłem pierwsze zdjęcia Omfmanami, oczywiście jest to zasługa połaczenia myśli konstrukcyjnej Omfmana i wierconymi dziurkami które są naprawdę okrągłe.
  Rafa

 • och ten początek!
  Iczku, HMMMM… a nie chmmm…
  piece_of_glass

 • dzięki Rudolf.
  hmmm pisze się hmmm.
  no chyba, że Iczek chciał dalej napisać chmura ;)
  piece_of_glass

 • Warsztat jest z tego co wiem chyba dalej we Wrzeszczu.
  Miło mi dopisać świeżą informację. Pan Marek ma swoją autorską galerię na Starym Mieście w Gdańsku. Wstęp wolny. Wystarczy zapukać :)
  Świeżo sfocona bursztynowym obiektywem
  Marzena Mazur
  zbieżność nazwisk przypadkowa :)

 • Marzena,

  Marek całkowicie przeniosł się na Piwną 44/45 (ulica za plecami Dworu Artusa). Ma tam zarowno małą galerią, jak i i warsztat… :)

fotopropaganda blog o dobrej fotografii