fotopropaganda blog o dobrej fotografii

Autopromocja fotograficzna…


Ręce mi opadają. Ja wiem, że aby zostać znanym fotografem trzeba pracować w GW, ale myślałem,że jest jakaś granica wstydu.

Oto od lat, dodatek do GW “Wysokie [Feministyczno-Idiotyczne] Obcasy” promują panią Anne B. Nawet robiąc tak słabe zdjęcia jak nagrodzony (o zgrozo! na Grand Press) reportaż o ojcach, Anna B. znajduje miejsce na łamach tego dodatku.

Dzisiaj otwieram GW i widzę na okładce babkę w ciąży.
Ot fota byle jaka, brzuch i pępek. Takich fot miliony na plfoto i to o niebo lepszych.

Patrzę cóż to za autor, a tu zdziwienie, bo na focie jest kto!? No kto!? :)

Anna B. :)

No po prostu nie wierzę.
Ale zaraz przyszła refleksja. Ona świetnie kombinuje, bo nie ma nic lepszego niż umiejętna promocja samego siebie bez względu na talent i umiejętności.

Wymyślony cykl po prostu jest tak szyty grubo, że się zastanawiam jak to możliwe, że uznane nazwiska (Grynberg) dają się wpuścić w takie maliny!?
Oto AnnaB. dała się sfotografować z brzuchem 20 fotografom. I to cała tajemnica. “PROJEKT” :)
No a dodatek do GW, którego czytać już nie sposób, daje jej 4 strony na jej brzuch.
Wspaniale!
Pusty śmiech mnie ogarnia.
Foty są do d… i plfoto bije je na głowę.
Jedynie maziaje Grynberga do mnie gadają. Oczywiście Zorka Project tez tam musi być – leje :)

Cóż Moi Drodzy… przypominam – talent nie jest ważny. Ważne jest podczepienie się pod korporacje, medium i łapanie nośnych tematów.

Kpina z czytelników i kpina z dziennikarstwa, ale chyba to ostatnie słowo jest już nieznane w GW, poza nielicznymi wyjątkami (np.: Wojtek Jagielski).
To był ostatni numer GW, który kupiłem za własne pieniądze.

22 komentarze

 • Z tekstu wnioskuję że napisałeś go na gorąco tuż po wrzuceniu gazety do kosza.
  To już nawet nie jest walka z wiatrakami, a bardziej z samym sobą aby nie dać się ponieść temu co się dzieje dokoła i próbować zachować zimną krew.
  Olać to!

 • że też ludzie mają czelność robić coś takiego…

  pomijając fakt, że sama nazwa Wysokie Obcasy powinna świadczyć o poziomie arykułów i zdjęć prezentowanych w tym dodatku…

 • Piotrze, ku pamięci.
  Tylko przeciętniakom wydaje się, że głosują dopiero w momencie wrzucenia świstka papierka do urny. To nie jest prawda, bo najczęściej głosuje się nogami! Właśnie między innymi, kupując tą, a nie inną gazetę.

 • Miałam podobne wrażenia co do całości…, choć Grynberga mi tu proszę nie mieszać. Nie dość, że wspaniały fotograf, to najzwyczajniej w świecie przeuroczy człowiek… A jego fotografia broni się sama.
  O Bedyńskiej nie chce mi się pisać. Ble.
  A początek był powalający…

 • Sorry autora fot.AP (Prugar), ale musiałem odciąć kocowe zdanie Twojego komentarza. Komentarze nie służą do promowanie swoich stron :) Prosze nie linkować swoich blogów :) Sam wybieram te, które polecam… :) Sorry!

  Ponizej tresc wpisu fot.AP:

  Iczku

  Dziękuję za doskonałą recenzję mojego materiału o reklamach na blogu edytorki Łyżwy. Jest mi niezmiernie miło, że o mnie pamiętałeś i wspomniałeś moją pracę w tym miejscu.

  Twój blog to studnia bez dna. Codziennie jeden wpis. Płodny jesteś iczku. Ale tym razem w tym poście oddałeś sedno sprawy. Ktoś rozsądny porządnie sprawę zrecenzował.

  Co więcej. Mówisz głosem wielu osób więc nie zostaniesz uznany za idiotę. Rozczarowanie czuję powszechne. Ale to jest zgodne z moją teorią – ludzie chcą doświadczać dobrej fotografii, jest wielkie ssanie i co więcej wiedzą na jakim poziomie ona ma być. Szit spuszczany jest od razu. Bez podcierania się.j zamieszczam wpis fot.AP:

  Iczku

  Dziękuję za doskonałą recenzję mojego materiału o reklamach na blogu edytorki Łyżwy. Jest mi niezmiernie miło, że o mnie pamiętałeś i wspomniałeś moją pracę w tym miejscu.

  Twój blog to studnia bez dna. Codziennie jeden wpis. Płodny jesteś iczku. Ale tym razem w tym poście oddałeś sedno sprawy. Ktoś rozsądny porządnie sprawę zrecenzował.

  Co więcej. Mówisz głosem wielu osób więc nie zostaniesz uznany za idiotę. Rozczarowanie czuję powszechne. Ale to jest zgodne z moją teorią – ludzie chcą doświadczać dobrej fotografii, jest wielkie ssanie i co więcej wiedzą na jakim poziomie ona ma być. Szit spuszczany jest od razu. Bez podcierania się.

 • Ja się nie zgadzam. Nie odbierajmy artystom prawa do autopromocji. Jaką drogą dziś należy podążać chcąc dotrzeć ze swoja twórczością do odbiorcy? Znam i owszem kilku malkontentów, którzy ciągle noszą nos na kwintę wypominając innym a to amatorszczyznę, a to przynalezność do ZPAF na przykład. Sami mimo, że zdolni a ich prace wartosciowe odejdą w niebyt. Świat o nich nie usłyszy.
  Ja z Pania Anią zamieniłem onegdaj kilka zdań i pełen jestem szacunku wobec jej pracy i miłego usposobienia. Pewien jestem, że jej komentarz tu sie nie pojawi, dlaczego …? Otóż Ania zwyczajnie pracuje, fotografuje, tworzy. Nie ocenia innych, podąża własną ścieżką …
  PS. Szczególnie dziwi mnie postawa niejakiej Kasi Ko-biety … Cóż za brak solidarności…
  Mimo wszystko pozdrawiam Cie Iczku serdecznie, choć nadal nie rozumiem po co Ty to robisz ?

  Paweł K ze słonecznego Poznania ;-))

 • Iczek…niespelniony bedziesz doputy, dopuki bedzie Cie “szarpac” fotografia innych :) chocby nie wiem jak niskich lotow i gdziekolwiek promowana…swiadomosci nie podniesiesz, swiata nie zmienisz, czas stracisz. Jeszcze dorzuciles pare komplementow GW i rozpracowales uklad, samopromocji ale zawsze uklad…zaczyna mi to nieladnie pachniec :)

 • Paweł, bycie uprzejmym nie jest dla mnie wystarczającym powodem, aby nie mówić o tym co myślę :)

  Powierzchowność jest dla mnie na drugim miejscu w tym kontekście…

  Ale Ty to wiesz :)

 • @dadan…: ależ meni to akurat jakoś wybitnie nie szarpie poza żenadą. Ot wyrażam zdanie swe. Po to jest ten blog.

  A fotografia zawsze mnie będzie szarpać. Ta dobra, coraz rzadsza, zwłaszcza.

 • iczek dziękuję, że napisałeś to publicznie. Fotograficzna beznadzieja razi coraz bardziej w tych “obcasach”. Teraz już wiadomo dlaczego. I przyczyną nie jest brak dobrych fotografów w Polsce…

  Pozdrawiam,
  andrusz

 • 1. czy lepiej by bylo, gdyby modelka byla anonimowa?

  2. Sprawna autopromocja to czesc zycia zawodowego. Trzeba sie uczyc od tych, co robia to sprawnie i skuecznie. To tak, cie nie ma w googlach, to jabys nie istanial.

  3. A poza tym, iczku czy umial bys sie dostosowac jako model do 19 sesji?

  pozdro,
  k.

 • Kacper błagam… co to za argumenty? Czy tam w górze naprawdę nie jesteś bliżej oświecenia w takich kwestiach ?:)

  Plisss….

 • no właśnie? Twój post podnosi taki lament, jakbyś się conajmniej właśnie dowiedział, że “św mikołaj nie istnieje” a “węże to płazy” :-)

 • Widzę, że zainteresowani nie widzą głównego problemu, który wytyka im iczek (chodzi o jakość fotografii!!!), natomiast widzą tylko, że ktoś ich “atakuje”. To aż tak źle jest tej GW?

  Pozdrawiam,
  andrusz

 • @andrusz – dzięki!!… najbardziej przeraża mnie, że ludzie nie czytają. Dorabiają swoją ideologię i jadą z zamkniętymi oczami i uszami.

  @kacper – czasami myślę, ze piszesz tyko po to, by napisać. Najpierw sam dyskutujesz, a potem złorzeczysz na lament. Ech… Mam rozumieć, że solidarność prasowa czy co!?
  Ale u Macka chyba są jakieś standardy, co ?:) Jeszcze ja je pamiętam, jak mnie opierdzielał za gówniane zdjęcie… ale fakt, to było dawno :)

 • ja uważam, że ten cały bajzel to zasługa naszych ukochanych czasów…zabijania i pieniędzy. kiedyś ludzie większą wagę przywiązywali do warsztatu i samego obrazka uwiecznionego przez srebro…
  dzisiaj mamy pełną dowolność, pokraczne nurty i odmiany sztuk wizualnych, w których liczy się przekaz (którego poza autorem nikt nie kuma – i fota nie potrafi się sama obronić) a warsztat i wszelkie znamiona szacunku do “kanonu” są rzucone na plan dalszy
  w skrócie: kicz i tandeta ogarnia nas ze wszelkich stron
  ja nie rozumiem “artystów” pokazujących bochomazy powstałe na głodzie czy na bombie – taka sztuka do mnie nie dociera
  jednak taka sztuka jest dzisiaj bardzo pożądana i ceniona wśród “elit”
  kicz i tandeta dobrze się sprzedaje, odcina się od motłochu, który jej nie rozumie (może i jestem motłochem, dobrze mi z tym:)
  przez co staje się jeszcze bardziej elitarna i wyszukana;) no i promowana we wszelkiego rodzaju pismakach:)
  na język ciśnie mi się nazwisko Gudzowatego promowanego wszędzie;)
  i powstaje taka otoczka – skoro mówi się kims w mediach, w necie i powtarza w koło to ludzie nagle myślą sobie “ty..on faktycznie musi być dobry skoro tak go wszędzie pełno”
  jesli ktoś bawi się w fotografie, traktując ją jak rzemiosło nei ma za dużych szans – odbierane jest to jako coś wtórnego – przecież nikt lepszy od ansela nie będzie, więc po co się scigać?
  tak to odbieram
  konszachty kasa i świat wielkich ludzi, pimaków, tv…wernisaże, bankiety, wszystko na pokaz w sumie
  często tacy “wysocy” artyści nie potrafią nawet posłużyć się światłomierzem – a przecież robią takie zajebiste dzieła
  wystarczy, można tak wymieniać bez końca

  pozdrawiam was i nie dajcie się ponieść – twórzcie rozwijajcie swoje talenty i doskonalcie warsztat

  genghiskhan

 • Ale tu się nie ma co irytować.
  Kiedy się mieszka w Warszawie i ma możliwość publikacji w poczytnym “pisemku” (choć nie uchce niczego odejmować WO), to ciężko odnaleźć Sztukę.
  Bo i kobieta w ciąży, i to bez ogona. Jest w czym wybierać.
  Ja czekam na ‘projekt’ “O tym jak dzieci wychodzą do szkoły”, “O tym jak wiązać buty”, “Jak umyć okna”.
  Cztery zdjęcia na krzyż, jeden podpis, projekt gotowy, a Warszawa zachwycona.

fotopropaganda blog o dobrej fotografii