fotopropaganda blog o dobrej fotografii

Ja Wam się podoba polska okładka…?


Codzienna porcja gazet wylądowała na biurku. Jak zwykle “ograbiono” mnie z wszelkich dodatków i płyt, bo p. Hania ma małe dziecko i ono zbiera płyty oraz segregatory… :)
W sumie to i dobrze, że sekretariat to zabiera… ja to potem rozrzucam po całym pokoju.

Ale do rzeczy…

Wczoraj miało miejsce dość istotne dla Polski i chyba w sumie całego świata wydarzenie historyczne, obchody kolejnej rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Nawet bardzo nie dbając o historię i żyjąc dniem dzisiejszym, to jednak są takie punkty zwrotne w historii, które uszanować trzeba, i o których pamiętać powinny nie tylko nasze dzieci, ale dzieci ich dzieci.

Wypadałoby więc aby gazety również zaznaczyły obecność tego momentu.
Tak też uczyniły wszystkie poważne polskie dzienniki… poza pomorskim Polska The Times :)
W moim
regionalnym wydaniu (Dziennik Bałtycki) o wydarzeniu nie jest napisane ani na 1 stronie, ani na 2…3…4…5…6…7…8, ani nigdzie. Cóż… widać gdańszczan, zdaniem redaktora prowadzącego, to nie interesuje. Jak mawiał sekretarz jednej redakcji do mnie kiedyś: – Chłop z dyszlem, to nasz czytelnik!

A teraz quiz.
Która Waszym zdaniem okładka ma najlepsze zdjęcie czołówkowe?
Zamieszczam skany Rzepy, Wyborczej i Dziennika i ogólnopolskiej Polski (gdzie info sie ukazało). W przypadku Rzepy mam problem, bo na stronach Internetowych umieszczona jest okładka z innym zdjęciem niż ukazał sie w druku. Ciekawe…


Rzeczpospolita, wydanie drukowane


Rzeczpospolita, wydanie Internetowe


Dziennik


Gazeta Wyborcza


Polska The Times

PS
Przeprasza za jakość skanów.
Uciąłem Dziennik, bo w sumie chodzi mi o zdjęcie bardziej, a nie o sposób łamania okładki.

11 komentarzy

 • Jak na razie mamy wspólne odczucia. Słowo żenujący jest tutaj najmniej dosadnym słowem jakie się ciśnie w kierunku autora: (o zgrozo!) Sławomira Kamińskiego… :)

 • (Aga to ja)
  …i glowne baty powinny spasć na tych co wybierają zdjecia na okladke:/ (bo chyba sam fotograf nie ma tu wiekszego wplywu na decyzje edytorów?)

 • Papierowa Rzeczpospolita bez dwóch znań. Reszta jest kiepaskawa

 • @Didimos – wow! Moim zdaniem Metro cudownie to wyeksponowało…! Rewelacja. Moc jest w tym zdjęciu. Czyli Metro>Rzepa i przepaść…. GW fatalnie!!
  @Dobi – ja akurat myślę, ze po prostu żaden fotograf pracujący dla GW ine zrobił porządnego zdjęcia. Zresztą oni zazwyczaj robią marne zdjęcia.. :) A głupie Agorze kupować fotki z agencji skoro mieli tam pewnie ze 3 fotografów. Chyba, że połowa piła kawę w redakcji, bo co tam jakieś obchody :)

 • Az specjalnie wzialem GW do reki zeby zobczyc co i jak. Widze fajne zdjecie, na ktorym mieszna mlodziez polska i izraelska, pod czujnym okiem zagarniturowanych politykow na drugim planie, sklada kwiaty przed pomnikiem.
  Co prawda nie jest to ladny portrecik z poezja w tle jak na zdjeciu w RZ ale przynajmniej pobudza do myslenia.
  Oczywiscie jesli napisze cos o czytaniu miedzy wierszami, bede sie powtarzal, wiec tym razem nie napisze.

 • @_rK_ strasznie dałeś na siebie długo czekać :) Przetrzymałem Twój brak, ale cierpiałem, uwierz :)
  Co do zdjęcia się nie zgadzam i interpretacja wydaje sie być tak mocno między słowami, że trudno w nią uwierzyć. Dla mnie to pospolita fotka składaczy kwiatów. Ale Twój powrót sprawia, że gotów jestem wmówić sobie, że to dobre foto. Ale tylko na dziś :)

 • @rk
  hmmm… moze to kwestia indywidualnych oczekiwań i skojarzeń? zdjecie z Rz mówi wiele, opis niepotrzebny, jest moze oparte na oczywistych zbanalizowanych skojarzeniach (powstanie,getto,zydzi = ból,dramat,napiecie), ale mogłoby zaistnieć nawet bez tekstu. A fota z GW mnie nie skłania do myślenia o niczym poza upadkiem sztuki fotoreportażu w GW, hehe.

fotopropaganda blog o dobrej fotografii