fotopropaganda blog o dobrej fotografii

Biuletyn Fotograficzny nr 4/2008…


Zakupiłem dzisiaj czwarty numer Biuletynu Fotograficznego Świata Obrazu (BFŚO).

Jest to jedno z nielicznych, a może jedyne pomału pismo traktujące o fotografii w sposób na tyle przystępny opisowo (mało tutaj zdjęć niestety), że da się to przyswoić komuś tak nasączonemu dyletanctwem fotograficznym jak ja.

Najświeższy numer przynosi nam temat – poczucie humoru w fotografii. Obok artykułów traktujących o metodach fotografii trochę na luzie – “wiadomo: łomo!” str.62 czy “historia wesoła acz ogromnie smutna” str. 6, są w tym numerze dość poważne materiały, które warto przeczytać: “rewolucja z ptasiej i żabiej perspektywy” o fotografii Rodczenki, str. 41 oraz “o bogdanie dziworskim” str. 33 (to obowiązkowe!).

Moją jednak uwagę przykuł i polecam artykuł autorstwa Krzysztofa Jureckiego “łodzi kaliskiej walka z demonami historii”, str. 56. W tym materiale pada doskonałe podsumowanie, w pełni zgodne z moją obserwacją tego zjawiska jakim była (!!bo nie jest już) Łódź Kaliska. Pozwolę sobie zacytować p. Krzysztofa: “…rozwój artystyczny Łodzi Kaliskiej w XXI wieku coraz bardziej zmierza w kierunku strategii Salvadora Dalego – raczej błazenady niż autentycznego surrealizmu Luisa Bunuela, nad czym osobiście ubolewam i przed czym ostrzegałem w życzeniach świątecznych samych artystów…”

Niestety – Łódź Kaliska to totalna przeszłość i ja bym nazwał to kpiną. Z samych siebie i z odbiorcy.

4 komentarze

  • to okropne uczucie, gdy dowiadujesz się, że goście, których wielce cenisz zgadzają się pomalować krowę na paradę uniformistycznych krów. Skończyła się pewna era.
    To tak jak Major Waldemar Fydrych startujący na prezydenta.

fotopropaganda blog o dobrej fotografii