fotopropaganda blog o dobrej fotografii

35mm… chcę to mieć znowu…


Zazdrość i pożądanie owładnęło mną kilka tygodni temu podczas lokalnego spotkania maniaków fotograficznych w liczbie 3 :) w jednej z gdańskich kawiarni.
Zazdrość dotyczyła aparatu, a pożądanie dotyczyło… też aparatu :)
A był nim…. Contax G1 :) Oczywiście Jarek musiał go przynieść żebym od razu ślinił się na jego widok. No musiał!

I pomyślałem w skrytości ducha, że znowu czuję, jak budzi się we mnie “sprzętowy furiat” i że muszę coś podobnego mieć.

Taka jakaś sentymentalna podróż w kierunku tego długiego wąskiego paska filmu suszącego się nad wanną, którego 36 okienek sprawia, że przypomina mi on taśmę 8-milimetrowego filmu do kamery. A na takiej taśmie jest już życie. Trwające w większości kamer 4 minuty, ale zawsze :)

Więc najbliższe plany zakupowe kieruje w stronę 35 milimetrowego aparatu na film.
I jeśli kompletnie mi odbije to poszukam jakiejś starej rozwalonej Leica M6 classic .58 będę ponownie walczył z ulicą. Ewentualnie może Bessę nabędę. Ktoś nawet ostatnio kupił przeze mnie w USA taka “małą czarną” R3A i wyglądało to naprawdę fajnie. Mocowanie Leica M umożliwiające prace z Aparture Priority (jako jeden z trzech poza Leica). Jako że Bessą R kiedyś pracowałem, nawet swe wrażenia opisałem TUTAJ, to może faktycznie będzie to dobre wyjście.

A może macie inne sugestie?

8 komentarzy

 • No ja właśnie zamówiłem sobie R2a plus skopar 35mm. Tyle w tym temacie :)

 • Tak coś mi się obiło o oczy, że się ślinisz troszkę na tego hexarka. Ja też miałem trochę nocy nieprzespanych przez niego, ale zracjonalizowałem sobie, że lepiej będzie jak zakupię Bessę :)

 • R3a sciagalem mialem w lapach i szok. Kawal dobrej roboty. Ja sie miotam miedzy Contax G1 lub G2 a Leica Bessa. Z kolei Hexr to klasyka… pikeny model.

 • A ja głupi sprzedałem m-4 ki..No i teraz choruję na MP.. Może na gwiazdkę zrobię sobie prezent. A te ostatnie bessy zaiste niczego sobie.

 • Jesli chcesz bez automatyki to Lecia. Jesli chcesz AF to Contax G. G1 mialem i polecam – zdjecia tak ostre ze sie golic mozna. I co wiecej – mimo ze ten aparat ma tylko centralno-integralny – to pomiar jakis prezycyjny. No i nie wiadomo w co AF trafi, ale po pewnej praktyce daje sie to opanowac. Tu wiecej info: http://www.contaxg.com/contaxuser/
  A ja w ramach analogowej tesknoty za dalmierzem wyciagnalem FED-3 :)
  Jak bede mial jakis przyplyw gotowkie tez wroce do G1…

 • Ten enigmatyczny AF to chyba jedyny minus Contaxa :) Coz… przypływ gotówki… magiczne słowa ;)

 • A zes mnie dal do myslenia ta Bessa. Ino ze ja to bym calkowicie mechaniczna chcial – R3M. Powiedz, jak sie sprawuje wizjer 1x?

fotopropaganda blog o dobrej fotografii