fotopropaganda blog o dobrej fotografii

Germano Miele

Na jego zdjęcia zwróciłem uwagę na stronie LensCulture. Germano Miele zgłosił tam serię swoich zdjęć do konkursu Magnum. Czarno białe fotografie pełne energii i dynamiki kompozycyjnej. Przyciągają wzrok, bo na pierwszy rzut oka są jakby podróżniczymi fotografiami. Po chwili jednak odkrywam, że daleko wybiegają poza czysta rejestracje zastanych sytuacji. Mają te cechę, że łączą czystość kadrów i cyzelowania koloru i nasycenia z treścią. Podobają mi się.

Na zlinkowanej poniżej stronie znajdziecie prace najczęściej w kolorze. I tutaj rodzi się moja lekka niechęć do zamiany fotografii kolorowej w czarno-białą. Do konkursu Magnum, autor zgłosił czarno-białe wersje swoich oryginalnie kolorowych prac i… moim zdaniem “poprawił” je tym samym. Samym efektem zmiany na BW zwiększył dramaturgię tych samych zdjęć. Jakoś nigdy nie mogłem tego przeboleć, że nie robione to jest od razu w BW. Tak dla porównania.

To zdjęcie jest oryginalnie kolorowe: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A tak wygląda zgłoszone na LensCulture:

Fot. Germano MieleAutor nie ma niestety strony autorskiej chyba. Podaje link do Twittera.

fotopropaganda blog o dobrej fotografii