fotopropaganda blog o dobrej fotografii

DIY LF, czyli zrób se sam kamerę LF

Świat podaje mi na tacy praktycznie już wszystko.

Zaczęło się na dobre w roku 1990 na warszawskim Ursynowie, gdzie powstał pierwszy w kraju sklep firmy IKEA. I zaczęło się.
Polacy nauczyli się skręcać samodzielnie meble. Ileż było zabawy przy pierwszej szafce, z pierwszą instrukcją i koniecznością zakupu kluczy imbus, które były do tej pory raczej używane w warsztatach zegarmistrzowskich. Potem poszło już górki.
Samo-jedzenie w fast foodach. Samo-rozmawianie przez telefon komórkowy, który wkrótce zaczął posiadać kalendarz, stoper, wagę, ciśnieniomierz, aż w końcu… aparat :) Wszystko jest nam podawane do ręki jeśli nie gotowe do użycia, to do złożenia samemu przez każdego. Ostatnio widziałem aparat z lego do złożenia samemu i ponoć działa. Samemu zaczęlismy rezerwować bilety w sieci, samemu bookować bilety lotnicze i wybierać samemu miejsce w kinie. A dzisiaj…

A dzisiaj.. zobaczyłem Bulldog Camerę. Aparat wielkoformatowy dostarczany w częściach do samodzielnego sklejenia i złożenia. Ponoć 25 minut. Jak w IKEA. Do IT Yourself.
Trochę takie składanie modeli samolotów. Każdy dzieciak w Gdańsku, za mych czasów szczeniackich, łaził na Powroźniczą do sklepu modelarskiego kupując modele i było w tym klejeniu magicznego coś. Może i to jest równie magiczne, a w odróżnieniu od modeli samolotu, można tego używać potem do robienia doskonałych portretów. W końcu aparat wielkoformatowy to tylko skrzynka. Pusta skrzynka. Kompletnie bez znaczenia z czego zrobiona :)

Jak się łatwo buduje możecie sprawdzić na filmie :) No po prostu zabawa na całego. A więc… chcecie kamerę? Nie kupicie już jej raczej, bo firma ich nie sprzedaje już, chociaż widziałem na alledrogo jakąś ostatnio. Proszę pamiętać, że aparat w zestawie nie zawiera obiektywu i płytki do niego, ale korzysta się z klasycznych płytek 4×4. Na forach zagranicznych są zdecydowane uwagi, co do jakości aparatu zrobionego z płyt MDF :) , co by nikt nie pomyślał, że coś tutaj reklamuje… :)

Obecnie takie aparaciki można znaleźć na: http://www.pinholesolutions.co.uk/camera_kits.html ,

fotopropaganda blog o dobrej fotografii