fotopropaganda blog o dobrej fotografii

Tego lata >> Family of Man


Rok 1955 przeszedł do historii fotografii na świecie. Dzięki jednej wystawie, ludzkość mogła docenić fotografię jako medium. Ludzkość mogła zobaczyć samą siebie. Wystawa “Family of Man” w nowojorskim MoMA była tym dla fotografii, czym dla kierowcy Fiata 126P w pierwszych latach produkcji, kij od drewnianej szczotki. Rzeczą niezbędną do dalszej jazdy. Dalszego rozwoju i złapania perspektywy w odniesieniu do rzeczy ważnych i mniej ważnych :)

Nie trywializując – wszyscy,  którzy choć trochę interesują się fotografią w sposób szerszy niż instasram i fejsbyk, wiedzą lub powinni wiedzieć co, kto i jak pokazywane było na wystawie zorganizowanej przez luksemburczyka z urodzenia Edwarda Steichena.

Niewielu natomiast może z Was wie, że wystawa, która krążyła po całym świecie, ma też swoje stałe miejsce. Oczywiście w Luxemburgu. Zamek Clervaux (Château de Clervaux) jest gospodarzem wystawy i właśnie tego lata między 6 a 7 lipca 2013 odbędzie się tamże ponowne otwarcie tej wspaniałej uczty fotograficznej, która jako całość została wpisana na listę “Pamięć Świata UNESCO” (Memory of the World International Register).

Jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę, że wystawa zostanie ponownie otwarta po okresie renowacji zdjęć, które nadwyrężone zębem czasu zaczęły już niszczeć. 503 zdjęcia 273 fotografów podzielona na 37 tematów zostały poddane renowacji w Centro Berselli pod okiem Silvi Berselli przez 2000 godzin, a plan przygotowanie zamku pod wystawę możecie sobie podglądnąć na stronie poświęconej Steichenowi.

Tak czy siak, może wybierzecie się na otwarcie. Chyba warto. W sumie nie tak daleko. Bliżej niż do MoMa :)

A klikając poniższe zdjęcie, możecie zobaczyć jak wyglądał proces edycji wystawy w wykonaniu Steichena i jego asystentów. Doskonały dokument (fot. od 09 do 13).

Wayne Miller, asystent Steichena Wayne Miller, asystent Steichena

Przy okazji możecie zajrzeć od czasu do czasu na “śmieszną” mapkę na Google , gdzie prowadzona jest statystyka prac konserwatorskich na świecie poświęconych fotografii:


Pokaż World Wide Photographic Preservation Projects na większej mapie

fotopropaganda blog o dobrej fotografii