fotopropaganda blog o dobrej fotografii

Mors

Tomasz, 61 lat.
Synonimy osoby: mahoń, brąz, skóra, żyły, lina okrętowa, morze, wiatr, witalność.


Ambrotyp (szkło czarne), 8×10 cala, f:4,5 t:17s
(Gdańsk, Kumaka Studio, maj 2010)

16 komentarzy

 • No właśnie, kto zgadnie…?
  Podpowiedź: rozwiązanie jest w poście :)

 • @Maciej – nie :)
  Pomoc nr 2 – jak na kolodionie wychodzą piegi? Są ciemne, czarne. Dlaczego? :)
  Rozwiązanie:
  Kolodion jest czuły na niektóre tylko długości światła. Generalnie (teoria) – kolodion jest czuły tylko na UV. Czyli robienie powinno być możliwe tylko w świetle dziennym. Nie jest to jednak do końca prawda, bo okazało sie, że użycie silnych lamp błyskowych (3000-4000w i więcej) również spokojnie daje efekty (trzeba czasami palnąć nawet i kilka razy na pełnej mocy!).
  Najlepiej jednak robić w słońcu, ale niekoniecznie. Ostatnio popularne jest też używania żarówek UV, tych zimnych jarzeniówek o mocy 600W i więcej. Daje to jednak dość specyficzny efekt, którego akurat ja nie lubię… poza tym – ja mam słońce w atelier :)

  W każdym razie… piegi, ciemna skóra (a Tomasz ma skórę spaloną słońcem) wychodzą na materiale bardzo ciemne. Dodatkowo fota jest trochę niedoświetlona.

 • podejrzewałem też opaloną mocno skórę ale nie przypuszczałem, że aż tak ciemna wyjdzie.Teraz już wiem dlaczego:)

  Swoją drogą jak mierzysz czas dla kolodionu (czyt. jaką czułość mniej więcej ma taka szybka?).

  pozdrawiam Maciek

 • @Maciej – na oko :) Kolodion zapewne posiada czułość między 2 ISO a 5 ISO. Możesz więc teoretycznie zmierzyć światłomierzem, ale będzie on i tak kłamał, bo kolodion nie jest uczulony na całe spektrum :) Stosuje zasadę doświadczenia (małego na razie) i robię test przed przyjściem modela na krześle – najwięcej więc płyt mam z krzesłem :) Potem robię dwie płyty modelowi różniące się o jakieś 5-10 sekund.

 • O, ladne ladne. Naprawde pieknie rysuje to szklo na szkle ;) Poza tym widze ze juz do wprawy dochodzisz, nie pozostanie mi nic innego, jak przyjechac czyscic Ci obuwie ;)

 • @wujek – wprawdzie umawialiśmy się na kasę za takie posty, ale przesadziłeś :)
  Zawsze zapraszam … na winko i żarcie :)

 • wzbudzasz we mnie podziw dla twego kunsztu, poświęcenia i naturalności w swych zdjęciach…

  p.s. dziękuję za odpowiedź;)

 • Kolodion jest oparty glownie o jodek i bromek srebra i jako taki czuly jest nie tylko na UV ale rowniez na niebieska czesc widma swiatla bialego jak wszytkie materiały tzw barwoslepe. Dlatego tez i lampy blyskowe i jazeniowki sa w stanie go naswietlic. Podawanie czulosci w ASA lub DIN dla kolodionu to bzdura chyba ze bedziecie mierzyć swiatło przez dobry selektywny niebieski filtr np. szkło kobaltowe. Wtedy to co innego :-) pozdrawiam

 • Moim zdaniem ta technika dobrze pasuje do rodzaju zdjęć jakie robisz/publikujesz (przynajmniej z tego co miałem okazje zobaczyć na blogu tutaj i na flickr), podkreśla jeszcze bardziej wyjątkowość modeli których wybierasz. Podoba mi się to połączenie :)

  Pozdrawiam.

fotopropaganda blog o dobrej fotografii